micro:bit accelerometer

Herkese merhabalar,

Son zamanlarda micro:bit ürünlerine olan ilginin artması ile birlikte, bu yazımızda micro:bit’in dahili ivme-ölçer sensörünü kullanarak basit bir proje yapacağız.

Proje

Bu projede ivme-ölçer sensörünün verdiği anlık bilgiye göre, bizim elektronik kartımızın sağ veya sol tarafa eğildiğini tespit edeceğiz. 2 adet led ile sağ veya sol yönu göstermiş olacağız.

 

Proje Malzemeleri

Bu proje için gerekli olan malzemeler aşağıdaki listede belirlenmiştir:

 

Proje Devresi

İlk olarak devremizi tamalayalım. Micro:bit 0 ve 1 pinlerini ledlere ve GND pinini de ledler üzerinden devreyi tamamlamak için kullanacağız.

car-indicators-electronic-circuit

Şekil 1 – Devre şeması

 

Proje Kodu

Proje kodunu oluşturmak ise tahmin ettiğinizden çok daha kolay bir şekilde gerçekleştireceğiz. https://makecode.microbit.org/# adresinde yeni proje (new project) kısmından aşağıdaki kodu hazır blok kodlar ile yapacağız.

 

Şekil 2 – Proje kodu

 

Kodu yazdıktan sonra hemen sol tarafta micro:bit üzerinde nasıl çalıştığını görüntüleyebilirsiniz. Mouse hareketi ile micro:bit görseli üzerinde sağ veya sol yöne hareket ettirdiğinizde, yine micro:bit üzerinde olan ledler çalışacaktır.

Şekil 3 – Ledlerin çalışması

 

Şekil 3 de göründüğü gibi mouse konumunu sağ tarafa getirdiğimizde ve ax değeri 200 den fazla olduğunda P1 ledi aktif hale geliyor.

Proje kodunun linkini de incelemek isteyenler için paylaşıyorum:

https://makecode.microbit.org/_VXx2gRCadYk8

 

Kaynak: https://www.101computing.net/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments