Bu yöntem, normalde Raspberry Pi’de WiFi kurmak için kullanılan grafiksel kullanıcı arayüzüne erişiminiz yoksa uygundur. Bir ekran veya kablolu Ethernet ağına erişiminiz yoksa, özellikle seri konsol kablosu ile kullanım için uygundur. Ayrıca ek bir yazılım gerekmediğini de unutmayın; İhtiyacınız olan her şey Ahududu Pi’de zaten var. 

Raspi-config kullanma 

Kablosuz ağı etkinleştirmenin en hızlı yolu, raspi-config aracının komut satırını kullanmaktır. 

Menüden Ağ Seçenekleri öğesini ve ardından Wi-fi seçeneğini seçin. Yeni bir kurulumda, düzenleme amacıyla, cihazın kullanıldığı ülkeyi belirtmeniz gerekir. Sonra ağın SSID’sini ve ağ için parolayı ayarlayın. Bağlanmak istediğiniz ağın SSID’sini bilmiyorsanız, raspi-config çalıştırmadan önce mevcut ağların nasıl listeleneceğine ilişkin bir sonraki bölüme bakın. Raspi-config’in kablosuz ağ kurmak için eksiksiz bir seçenek sağlamadığını unutmayın; raspi-configPi’yi istediğiniz ağa bağlayamazsa daha fazla ayrıntı için aşağıdaki ek bölümlere başvurmanız gerekebilir. 

WiFi ağ ayrıntılarını alma 

WiFi ağlarını taramak için sudo iwlist wlan0 scan komutunu kullanın. Bu, mevcut tüm WiFi ağlarını ve diğer faydalı bilgileri listeler. Dikkat etmek: 

 • ‘ESSID: “test”‘, WiFi ağının adıdır. 
 • IE: IEEE 802.11i / WPA2 Sürüm 1 ‘kullanılan kimlik doğrulamadır. Bu durumda WPA2, WPA’nın yerini alan yeni ve daha güvenli kablosuz standart. Bu kılavuz WPA veya WPA2 için çalışmalıdır, ancak WPA2 kuruluşu için çalışmayabilir. Kablosuz ağ için şifreye de ihtiyacınız olacak. Çoğu ev yönlendiricisi için bu, yönlendiricinin arkasındaki etikette bulunur. Aşağıdaki örnekler için ESSID (ssid) test ediyor ve şifre (pskTestPassword’ü gösteriyor. 

Ağ detaylarını Raspberry Pi’ye ekleme 

Wpa-supplicant yapılandırma dosyasını nano’da açın: 

sudo nano /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

Dosyanın altına gidin ve aşağıdakileri ekleyin: 

network={
  ssid="testing"
  psk="testingPassword"
}

Parola ASCII gösterimi olarak, yukarıdaki örneğe göre tırnak içinde veya önceden şifrelenmiş bir 32 bayt onaltılık sayı olarak yapılandırılabilir. Şifrelenmiş bir PSK oluşturmak için wpa_passphrase yardımcı programını kullanabilirsiniz. Bu, SSID’yi ve şifreyi alır ve şifreli PSK’yı oluşturur. Yukarıdaki örnekte PSK’yı “test” ile wpa_passphrase ile oluşturabilirsiniz. Daha sonra WiFi ağının parolasını girmeniz istenecektir (bu durumda Parola testi). Çıktı aşağıdaki gibidir: 

 network={
   ssid="testing"
   #psk="testingPassword"
   psk=131e1e221f6e06e3911a2d11ff2fac9182665c004de85300f9cac208a6a80531
 }

Kodun düz metin sürümünün mevcut olduğunu ancak yorum yapmadığını unutmayın. Ekstra güvenlik için bu satırı son wpa_supplicant dosyasından silmelisiniz. 

Wpa_passphrase aracı, 8 ile 63 karakter arasında bir şifre gerektirir. Daha karmaşık parolalar için, bir metin dosyasının içeriğini çıkarabilir ve parola bir dosyanın içinde bir yerde düz metin olarak saklanırsa, wpa_passphrase “test” <dosya_where_password_is_stored öğesini arayarak wpa_passphrase için girdi olarak kullanabilirsiniz. Ekstra güvenlik için, daha sonra file_where_password_is_stored dosyasını silmelisiniz, bu nedenle sistemde orijinal parolanın düz bir metin kopyası yoktur. 

Wpa_passphrase – şifreli PSK’yı kullanmak için şifreli PSK’yı kopyalayıp yapıştırabilir veya wpa_supplicant.conf dosyasına yapıştırabilir veya çıktı araçlarını yapılandırma dosyasına iki yoldan biriyle yönlendirebilirsiniz: 

 •  Ya sudo su komutunu çalıştırarak root olarak değiştirin, sonra wpa_passphrase “testing” >> /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf dosyasını çağırın ve istendiğinde test şifresini girin 
 • Veya “wpa_passphrase “testing” | sudo tee -a /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf > /dev/null  ve istendiğinde test şifresini girin; /dev/null yönüne yönlendirilmesi, tee’nin de ekrana çıkmasını önler (standart çıktı) 

Bu iki seçenekten birini kullanmak istiyorsanız, >> kullandığınızdan emin olun ya da -a’yı t ile kullanmak – mevcut bir dosyaya metin ekleyecektir. Tek bir chevron> kullanmak, veya tee kullanırken -a atlamak tüm içeriği silecek ve çıktıyı belirtilen dosyaya ekleyecektir. 

Şimdi Ctrl + X tuşlarına ve ardından Y tuşlarına basarak dosyayı kaydedin, sonra da Enter tuşuna basın. 

Arayüzü wpa_cli -i wlan0 reconfigure ile yeniden yapılandırın. 

İfconfig wlan0 kullanarak başarılı bir şekilde bağlanıp bağlanmadığını doğrulayabilirsiniz. Giriş adresi alanının yanında bir adres varsa, Ahududu Pi ağa bağlandı. Değilse, şifrenizin ve ESSID’nin doğru olup olmadığını kontrol edin. 

Raspberry Pi 3 Model B + ‘da, ülke kodunu da ayarlamanız gerekecektir, böylece 5G ağı doğru frekans bantlarını seçebilir. Raspi-config uygulamasını kullanabilir ve yerelleştirme seçeneğini belirleyebilir veya wpa_supplicant.conf dosyasını düzenleyebilir ve aşağıdakileri ekleyebilirsiniz. (‘GB’yi’ ülkenizdeki ISO koduyla değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Ülke kodlarının bir listesi için Wikipedia’ya bakın.) 

country=GB

Güvenli olmayan ağlar 

Bağlandığınız ağ bir şifre kullanmıyorsa, ağ için wpa_supplicant girişinin doğru key_mgmt girişini içermesi gerekir. Örneğin. 

network={
  ssid="testing"
  key_mgmt=NONE
}

Gizli Ağlar 

Gizli bir ağ kullanıyorsanız, wpa_supplicant dosyasındaki scan_ssid dosyasındaki fazladan bir seçenek bağlantıya yardımcı olabilir. 

network={
  ssid="yourHiddenSSID"
  scan_ssid=1
  psk="Your_wifi_password"
}

ifconfig wlan0 kullanarak başarılı bir şekilde bağlanıp bağlanmadığını doğrulayabilirsiniz. Giriş adresi alanının yanında bir adres varsa, Raspberry Pi ağa bağlandı. Değilse, şifrenizi kontrol edin ve ESSID doğrudur. 

Birden çok kablosuz ağ yapılandırması ekleme 

Raspbian’ın son sürümlerinde, kablosuz ağ için birden fazla yapılandırma ayarlamak mümkündür. Örneğin, birini ev, diğeri okul için ayarlayabilirsiniz. 

Örneğin 

network={
  ssid="SchoolNetworkSSID"
  psk="passwordSchool"
  id_str="school"
}

network={
  ssid="HomeNetworkSSID"
  psk="passwordHome"
  id_str="home"
}

Menzildeki iki ağınız varsa, aralarında seçim yapmak için öncelik seçeneğini ekleyebilirsiniz. Menzildeki ağ, en yüksek önceliğe sahip olan bağlı ağ olacaktır. 

network={
  ssid="HomeOneSSID"
  psk="passwordOne"
  priority=1
  id_str="homeOne"
}

network={
  ssid="HomeTwoSSID"
  psk="passwordTwo"
  priority=2
  id_str="homeTwo"
}
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments