Raspbian’da Raspberry Pi Desktop ile kablosuz bağlantı kurmak için bir GUI sağlanmıştır. Raspberry Pi Masaüstü’nü kullanmıyorsanız, komut satırından kablosuz ağ kurabilirsiniz. 

Menü çubuğunun sağ ucundaki ağ simgesi ile kablosuz bağlantılar yapılabilir. Dahili kablosuz bağlantısı olan bir Pi kullanıyorsanız veya bir kablosuz dongle takılıysa, bu simgeye sol tıklamak, aşağıda gösterildiği gibi kullanılabilir kablosuz ağların bir listesini getirecektir. Hiçbir ağ bulunamazsa, ‘AP bulunamadı – tarama …’ mesajı görünecektir. Menüyü kapatmadan birkaç saniye bekleyin; ağınızı bulmalıdır. 

5G protokolünü destekleyen Pi 3B + ‘da, ülke kodu ayarlanıncaya kadar yasal nedenlerle kablosuz ağın devre dışı bırakıldığını unutmayın. Ülke kodunu ayarlamak için, Tercihler Menüsünden Raspberry Pi Yapılandırma uygulamasını açın, Yerelleştirme seçeneğini seçin ve uygun kodu ayarlayın. 

Sağdaki simgeler bir ağın güvende olup olmadığını gösterir ve sinyal gücünün bir göstergesidir. Bağlanmak istediğiniz ağı tıklayın. Güvenli ise, bir iletişim kutusu sizden ağ anahtarını girmenizi ister: 

Anahtarı girin ve OK‘a tıklayın, ardından birkaç saniye bekleyin. Bir bağlantı yapıldığını göstermek için ağ simgesi kısa süre yanıp söner. Hazır olduğunda, simgenin yanıp sönmesi durur ve sinyal gücünü gösterir. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments