Bu içerikte konsol üzerinden Rasspberrypi’nız ile ilgili konfigürasyonların nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer bir ekran ile birlikte Raspberry pi’nızı kullanıyorsanız “Özellikler” menüsünden de grafik arayüz kullanarakta konfigürasyon yapabilirsiniz. 

Raspi-config  konfigürasyon aracı Alex BradBury tarafından , Raspbian dağıtımı için  yazılmıştır. 

Kullanım 

Raspbian ilk açılışında raspi-config göreceksiniz. Daha sonra bu konfigürasyon penceresini açmak için , komut satırı üzerinden aşağıda ki komutu çalıştırabilirsiniz. 

Komutumuz için sudo gerekli  çünkü pi kullanıcı olmayan dosyalarda değiştirme yapacaksınız. Komuttan sonra aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

 

 Yapabileceğiniz seçenekler listesi 

                  

Açılan Pencere de Gezinmek İçin 

Vurgulanan seçimi, kullanılabilir seçenekler arasında taşımak için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Sağ ok tuşuna basarak Seçenekler Menüsünden <Select> ve <Finish> butonlarına geçebilirsiniz. Sol ok tuşuna basarak tekrar seçeneklere dönebilirsiniz. Alternatif olarak “tab” tuşunu kullanarak birbiri arasında geçiş sağlayabilirsiniz. 

Raspi-Config Ne Yapıyor? 

Raspi-Config yaygın olarak kullanılan konfigürasyon değişikliklerini yapabilmenizi sağlamayı amaçlamaktadır. Yapılan değişikler otomatik olarak /boot/config.txt ve çeşitli Linux dosyalarını düzenler. Bazı seçeneklerin işlenmesi için tekrar başlatılması gerekebilir. Seçenekler içerisinde yaptığınız değişikler için raspi-config Finish butonuna bastığınızda tekrar başlatmak için size soracaktır. 

Menü Seçenekleri 

Kullanıcı Şifrenizi Değiştirme (Change User Password)

Raspian üzerinde ki default kullanıcı pi olmakla birlikte şifresi raspberry , Bunu burada değiştirebilirsiniz. 

Ağ Seçenekleri (Network Options)

Alt menüden , hostname , wifi şifreniz ve ön-paylaşımlı anahtarınızı kurabilirsiniz  ya da öngörülebilir ağ arayüz adlarını etkinleştirip / devre dışı bırakabilirsiniz. 

HostAdı (HostName)

Bir ağda ki Pi için görünen ismi  değiştirebilirsiniz. 

ÖnYükleme Seçenekleri (Boot Options)

Pi’niz ön yükleme yapılırken gerçekleşen işlemleri  buradan değiştirebilirsiniz. Ön yükleme tercihinizi komut veya masaüstüne değiştirmek için kullanabilirsiniz. Önyüklemenin ağın kullanılabilir olmasını bekleyip beklemeyeceğini seçebilirsiniz ve açılış ekranının açılışta gösterilip gösterilmeyeceğini belirleyebilirsiniz. 

Yerelleştirme Seçenekleri (Localisation Options)

Yerelleştirme alt menüsünden , klavye , zaman bölgesi , yerel ve wifi ülke kodunuzu belirleyebilirsiniz. Bu menü üzerinde ki bütün seçenekler default olarak British ya da GB olarak belirlenmiştir. 

Yerel Ayarları Değiştir (Change Locale)

Yerel Seçimi yap , örnek : en_GB.UTF-8 UTF-8 

Zaman Bölgesini Değiştir (Change Time Zone)

Bölgeniz ile birlikte kendi zaman bölgenizin seçimini yapın. E.g Europe , sonra şehir seçimi yapın , e.g London. Listeyi alfabetik olarak o noktaya atlamak için bir harf yazın. 

Klavye Düzenini Değiştir (Change Keyboard Layout)

Bu seçenek , klavye düzeninizi seçmenizi sağlayan başka bir menü açar. Tüm klavye türlerini gösterimi biraz zaman alabilir. Yapılan değişiklikler anlık olarak kaydedilir. Fakat işlenmesi için tekrar başlatılması gerekebilir. 

Wifi ülkesini Değiştir (Change Wifi Country)

Bu seçenek Wifi ağınız için ülke kodunu belirler. 

Arayüz Seçenekleri (Interfacing Options)

Bu Altmenüden etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için seçenekler vardır : Kamera , SSH , VNC, SPI , I2C, Serial , 1-Wire , and Remote GPIO. 

Kamera (Camera)

CSI kamera arayüzü etkinleştirin / devre dışı bırakın. 

SSH 

SSH kullanarak uzaktan komut satırına erişimi etkinleştirin/devre dışı bırakın. 

SSH , Raspberry Pi’nin komut satırına başka bir bilgisaydan erişmenizi sağlar. Varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır. Pi’nizi doğrudan bir genel ağa bağlıyorsanız , tüm kullancılar için güvenli şifreler ayarlamadığınız sürece SSH’yi etkinleştirmemelisiniz. 

VNC 

REALVCN sanal ağ bilgi işlem sunucusunu etkinleştirip/devre dışı bırakabilirsiniz. 

SPI 

PIFace gibi ürünler için gerekli olan SPI arayüzlerini ve otomatik SPI çekirdek modülünün yüklenmesini etkinleştirip/devre dışı bırakabilirsiniz. 

I2C 

I2C arayüzlerini ve I2C çekirdek modülünün otomatik olarak yüklenmesini etkinleştirip /devre dışı bırakabilirsiniz. 

Serial 

Seri bağlantıda kabuk ve çekirdek mesajlarını etkinleştirip / devre dışı bırakabilirsiniz. 

1-Wire 

Dallas 1-wire arayüzünü etkinleştirip / devre dışı bırakabilirsiniz. Bu genellikle DS18B20 sıcaklık sensörü için kullanılır. 

Hız Arttırma ( Overclock) 

Raspberrh Pi’s CPU’sunu overclock edebilirsiniz. Varsayılan 700Mhz’dir fakat 1000 MHz’e kadar ayarlayabilirsiniz. Hız arttırma kararsızlık gibi sonuçlara neden olabilir. Bu seçeneği seçtiğinizde aşağıda ki uyarıyı alabilirsiniz. 

Hız Arttırmanın Raspberry Pi’nizin ömrünü azaltabileceğinizi unutmayın. Hız arttırma belli bir seviyede sistemde kararsızlığa yol açılıyorsa , optimum değerde hız arttırın. Hız arttırmayı önyükleme süresince devre dışı bırakmak için shift tuşuna basılı tutabilirsiniz. 

Gelişmiş Seçenekler (Advanced Options)

Dosya Sistemini Genişletin (Expand Filesystem)

NOOBS kullanarak Raspbian yüklediyseniz , dosya sistemi otomatik olarka genişletilecektir. Bu durumum olmadığı nadir durumlar olabilir , e.g daha küçük bir sd kartı daha büyük bir sd karta kopyaladıysanız. Bu durumda , sd kartın tamamını doldurmak üzere genişletmek üzere bu seçeneği kullanmanız gerekebilir , dosyalar için kullanılacak daha fazla alan sağlar. Bunu mümkün kılmak için Rasberry Pi’nizi tekrar başlatmanız gerekir. Onay olmadığını unutmayın , bu seçeneğin seçilmesiyle hemen bölüm genişletilme işlemi başlar. 

Tarama Arttırımı ( Overscan) 

Eski Tv setleri , ürettikleri resmin boyutunda önemli değişikler gösteriyordu , bazılarında ekranın üstüne binen yapılar vardı. Bu nedenle TV görüntülerine siyah bir sınır verildi , böylece hiçbir resim kaybolmadı ; buna overscan denir. Modern Tvler ve ekranlar böyle bir sınıra ihtiyaç duymaz ve sinyal buna izin vermez. Ekran gösterilen ilk metin ekrandan kaybolursa , sınırı geri getirmek için overscanı etkinleştirmeniz gerekir. 

Yapılan değişikler tekrar başlattıktan sonra etki gösterecektir. Daha ayrıntılı ayar değişikliklerini config.txt düzenleyerek yapabilirsiniz. 

Bazı ekranlarda , özellikle monitörlerde , overscan’ı devre dışı bırakmak resmin tüm ekranı doldurmasını ve çözünürlüğün düzeltilmesini sağlar. Diğer ekranlar için , overscan’ı etkin bırakmak ve değerlerini ayarlamak gerekli olabilir. 

Bellek Bölmek (Memory Split)

GPU’ya sağlanan bellek miktarını değiştirebilirsiniz. 

Ses (Audio)

HDMI veya 3.5mm jack üzerinden ses çıkışını sağlayan yapıdır. 

Çözünürlük (Resolution)

Sistem Tv veya monitör bağlamadan açıldığında kullanılacak varsayılan HDMI/DVI çözünürlüğünü ayarlayın. 

Pixel Katlama ( Pixel Doubling) 

2×2 piksel eşleştirmeyi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. 

GL Sürücü (GL Driver)

Deneysel GL masaüstü grafik sürücülerini etkinleştirip/devre dışı bırakabilirsiniz. 

GL(FULL KMS) 

Deneysel OpenGL Full KMS( kernel mod ayarı) masaüstü grafik sürücüsünü etkinleştirip / devre dışı bırakabilirsiniz. 

GL(Fake KMS) 

Deneysel OpenGL Fake KMS masaüstü grafik sürücülerini etkinleştirip/devre dışı bırakabilirsiniz. 

Legacy 

Orjinal eski GL olmayan videocore masaüstü grafik sürücülerini etkinleştirip / devre dışı bırakabilirsiniz. 

Güncelleme (Update) 

Bu aracı en son sürümüne güncelleyebilirsiniz. 

Raspi-Config Hakkında

Bu araç Raspberry Pi’nin yapılandırmasının yapılması için basit bir yol sağlar. Heran çalıştırılabilir olmasına rağmen , kurulumunuzu çok fazla özelleştirdiyseniz bazı zorlukları olabilir. 

Kapanış (Finish) 

Değişikliklerinizi tamamlandığınızda bu butonu kullanın. Baştan başlatma ya başlatmamanız sorulacaktır. İlk kullanımda , yeniden başlatmak en iyisidir. Sd kartınızı tekrar boyutlandırmayı seçtiyseniz , gecikme olabilir. 

 

Please follow and like us:

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.