Raspberry Pi, bağımsız bir ağ çalıştıran kablosuz erişim noktası olarak kullanılabilir. Bu, Raspberry Pi 3 veya Raspberry Pi Zero W’un dahili kablosuz özellikleri veya erişim noktalarını destekleyen uygun bir USB kablosuz dongle kullanılarak yapılabilir. 

Bu belgelerin bir Raspberry Pi 3’te test edildiğini ve bazı USB donanım kilitlerinin ayarlarında küçük değişiklikler yapılması gerekebileceğini unutmayın. Bir USB kablosuz dongle ile ilgili sorun yaşıyorsanız, lütfen forumları kontrol edin. 

Bir erişim noktası olarak çalışmak için, Raspberry Pi’nin, bir ağ adresli bağlantı cihazları sağlamak için DHCP sunucu yazılımı ile birlikte erişim noktası yazılımının yüklü olması gerekir. Raspberry Pi’nizin Raspbian’ın (2017 veya daha sonraki bir tarihli) güncel bir sürümünü kullandığından emin olun. 

Raspbian kurulumunuzu güncellemek için aşağıdakileri kullanın: 

Gerekli tüm yazılımı bu komutla tek seferde yükleyin: 

Yapılandırma dosyaları henüz hazır olmadığından, yeni yazılımı aşağıdaki gibi kapatın: 

Güncelleştirilmiş bir çekirdeğin yüklendikten sonra doğru şekilde yapılandırıldığından emin olmak için, yeniden başlatın: 

Statik IP yapılandırma 

Sunucu olarak çalışmak için bağımsız bir ağ yapılandırıyoruz, bu nedenle Raspberry Pi’nin kablosuz bağlantı noktasına atanmış statik bir IP adresine sahip olması gerekiyor. Bu belge, kablosuz ağımız için standart 192.168.x.x IP adreslerini kullandığımızı varsaymaktadır, bu nedenle sunucuya 192.168.4.1 IP adresini atayacağız. Aynı zamanda, kullanılan kablosuz cihazın wlan0 olduğu varsayılmaktadır. 

Statik IP adresini yapılandırmak için dhcpcd yapılandırma dosyasını şununla düzenleyin: 

Dosyanın sonuna gidin ve aşağıdaki gibi görünecek şekilde düzenleyin: 

Şimdi dhcpcd arka plan programını yeniden başlatın ve yeni wlan0 yapılandırmasını ayarlayın: 

DHCP sunucusunu yapılandırma (dnsmasq)

DHCP hizmeti dnsmasq tarafından sağlanır. Varsayılan olarak, yapılandırma dosyası gerekmeyen birçok bilgi içerir ve sıfırdan başlamak daha kolaydır. Bu yapılandırma dosyasını yeniden adlandırın ve yenisini düzenleyin: 

Aşağıdaki bilgileri dnsmasq yapılandırma dosyasına yazın veya kopyalayın ve kaydedin: 

Böylece wlan0 için, 192.168.4.2 ve 192.168.4.20 arasında 24 saat kiralama süresiyle IP adresleri sağlayacağız. Diğer ağ aygıtlarına DHCP hizmetleri sağlıyorsanız (örneğin, eth0), bu arayüze sağlamayı düşündüğünüz adres aralığı ile uygun arayüz başlığına daha fazla bölüm ekleyebilirsiniz. 

Dnsmasq için daha birçok seçenek var; Daha fazla ayrıntı için dnsmasq belgelerine bakın. 

Erişim noktası ana bilgisayar yazılımını (hostapd) yapılandırma 

Kablosuz ağınıza çeşitli parametreler eklemek için /etc/hostapd/hostapd.conf adresinde bulunan hostapd yapılandırma dosyasını düzenlemeniz gerekir. İlk kurulumdan sonra, bu yeni / boş bir dosya olacaktır. 

Yapılandırma dosyasına aşağıdaki bilgileri ekleyin. Bu yapılandırma, Kanal 7’yi, NameOfNetwork ağ adı ve AardvarkBadgerHedgehog şifresiyle kullandığımızı varsayar. Adın ve şifrenin etraflarında alıntı olmaması gerektiğini unutmayın. Parola uzunluğu 8 ile 64 karakter arasında olmalıdır. 

5 GHz bandını kullanmak için, çalışma modunu hw_mode = g’dan hw_mode = a olarak değiştirebilirsiniz. Hw_mode için olası değerler şunlardır: 

  • a = IEEE 802.11a (5 GHz) 
  • b = IEEE 802.11b (2.4 GHz) 
  • g = IEEE 802.11g (2.4 GHz) 
  • ad = IEEE 802.11ad (60 GHz). 

Şimdi sisteme bu yapılandırma dosyasını nerede bulacağımızı söylememiz gerekiyor. 

#DAEMON_CONF ile satırı bulun ve şununla değiştirin: 

Başla 

Şimdi kalan hizmetleri başlatınız: 

Yönlendirme ve maskeli balo ekle 

/Etc/sysctl.conf dosyasını düzenleyin ve bu satırı uncomment: 

Eth0’ta giden trafik için bir maskeli balo ekleyin: 

İptables kuralını kaydedin. 

/Etc/rc.local dosyasını düzenleyin ve bu kuralları önyüklemeye yüklemek için “çıkış 0” ın hemen üstüne ekleyin. 

Yeniden Başlatma 

Kablosuz bir cihaz kullanarak ağları arayın. Sanal konfigürasyonda belirttiğiniz ağ SSID’si şimdi mevcut olmalı ve belirtilen şifre ile erişilebilir olmalıdır. 

Raspberry Pi erişim noktasında SSH etkinleştirilmişse, pi hesabının mevcut olduğu varsayılarak, aşağıdaki gibi başka bir Linux kutusundan (veya SSH bağlantısı mevcut olan bir sistemden) bağlanılması mümkün olmalıdır: 

Bu noktada, Raspberry Pi bir erişim noktası görevi görüyor ve diğer cihazlar onunla ilişkilendirebiliyor. İlgili cihazlar, Raspberry Pi erişim noktasına, rsync, scp veya ssh gibi işlemler için IP adresi üzerinden erişebilir. 

Raspberry Pi’yi internet bağlantısını paylaşmak için bir erişim noktası olarak kullanma (köprü) 

Raspberry Pi’nin bir erişim noktası olarak yaygın bir kullanımı, kablolu bir Ethernet bağlantısına kablosuz bağlantılar sağlamaktır, böylece erişim noktasına giriş yapan herkes internete erişebilir, tabii ki Pi’deki kablolu Ethernet’in internete bağlanabilmesini sağlar bir çeşit yönlendirici aracılığıyla. 

Bunu yapmak için, erişim noktası Raspberry Pi’deki kablosuz cihaz ile Ethernet cihazı arasına bir köprü yerleştirilmesi gerekir. Bu köprü iki arayüz arasındaki tüm trafiği geçecek. Erişim noktası kurulumunu ve köprülemeyi etkinleştirmek için aşağıdaki paketleri kurun. 

Yapılandırma dosyaları henüz hazır olmadığından, yeni yazılımı aşağıdaki gibi kapatın: 

Köprüleme, köprülenen iki bağlantı noktası üzerinde daha yüksek düzeyde bir yapı oluşturur. Bu, ağ aygıtı olan köprüdür, bu yüzden Ahududu Pi’deki DHCP istemcisi tarafından eth0 ve wlan0 bağlantı noktalarının IP adresi tahsis edilmesini durdurmamız gerekir. 

Dosyaya sonuna denyinterfaces wlan0 ve ethyinterfaces eth0 ekleyin (ancak eklenen diğer arabirim satırlarının üstünde) ve dosyayı kaydedin. 

Bu durumda br0 adı verilen yeni bir köprü ekleyin. 

Ağ bağlantı noktalarını bağlayın. Bu durumda, eth0‘ı br0 köprüsüne bağlayın. 

Şimdi arabirimler dosyasının, çeşitli aygıtları köprüleme ile çalışacak şekilde ayarlaması için düzenlenmesi gerekiyor. sudo nano/etc/network/ arabirimleri aşağıdaki düzenlemeleri yapar. 

Dosyanın sonuna köprüleme bilgilerini ekleyin. 

Erişim noktası ayarları, önceki bölümde gösterilenlerle neredeyse aynıdır. Hostapd.conf dosyasını ve sistem konumunu ayarlamak için yukarıdaki Erişim noktası ana bilgisayar yazılımını yapılandırma (hostapd) bölümündeki tüm talimatları izleyin, ancak interface = wlan0 satırının altına bridge = br0 ekleyin ve sürücü satırını kaldırın veya yorumlayın . Parola 8 ila 64 karakter uzunluğunda olmalıdır. 

5 GHz bandını kullanmak için işlem modunu ‘hw_mode = g’ ila ‘hw_mode = a’ olarak değiştirebilirsiniz. Hw_mode için olası değerler şunlardır: 

  • = IEEE 802.11a (5 GHz) 
  • b = IEEE 802.11b (2.4 GHz) 
  • g = IEEE 802.11g (2.4 GHz) 
  • ad = IEEE 802.11ad (60 GHz). Not available on Raspberry Pi. 

  • Şimdi Raspbery  Pi’yi yeniden başlat. 

Artık kablosuz LAN ile Raspberry Pi’deki Ethernet bağlantısı arasında işleyen bir köprü bulunmalıdır ve Raspberry Pi erişim noktasıyla ilişkili herhangi bir cihaz, erişim noktasının kablolu Ethernet’ine bağlı gibi çalışacaktır. 

ifconfig komutu, kablolu Ethernet’in DHCP sunucusu üzerinden bir IP adresi tahsis edilecek köprüyü gösterecektir. Wlan0 ve eth0 artık köprü tarafından kontrol edildikleri için artık IP adreslerine sahip değiller. Gerekirse köprü için statik bir IP adresi kullanmak mümkündür, ancak genel olarak, Raspberry Pi erişim noktası bir ADSL yönlendiricisine bağlıysa, DHCP adresi iyi olacaktır. 

Please follow and like us:

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.