microbit programlama

Herkese merhabalar,

Bu hafta micro:bit ‘lerle eğlenceli ve interaktif bir oyun kodluyoruz. Projemizde iki micro:bit kullandık, siz dilerseniz daha fazla micro:bit’le aynı projeyi de yapabilirsiniz.

micro:bit ile daha önce çalışmadıysanız micro:bit programlamaya başlangıcı ve kod yükleme kısmını detaylıca anlattığımız micro:bit Programlamaya Başlangıç yazımızı inceleyebilirsiniz.

Projemizin çalışma şekli şu şekilde; kağıt üzerinde oluşturduğumuz bir deseni micro:bit üzerinde bulunan ledler ile göstereceğiz. Bunu yaparken ise iki micro:bit’in haberleşmesini sağlayacağız.

microbit programlama

Yazacağımız programda birinci micro:bit ikinci micro:bit’e veri göndererek istediğimiz şekli çizmemizi sağlayacak!:) Bu proje micro:bit ile yapılabilecek en eğlenceli grup aktivitelerinden biri. 🙂

microbit programlama

Kağıda çizdiğimiz Cin Ali desenin micro:bit üzerindeki ledlerle oluşturulmuş hali:

microbit programlama

**micro:bit üzerindeki ledler 5×5 LED Matris olacağından kağıt üzerindeki desende de buna dikkat ederek çizim yapıyoruz.

Malzemeler:

Öncelikle micro:bit’imizi programlayıp kodu micro:bit’e yüklüyoruz. microbit.org web sayfasına gidip Let’s Code sekmesine tıklıyoruz. Ardından Makecode Editörü’nü seçerek kodlarımızı yazıyoruz.

Projemizde ise bir micro:bit’ten diğer micro:bit’e veri göndereceğiz, yani iki micro:bit’i haberleştireceğiz. Haberleşme ile ilgili kullanacağımız kod blokları Radio sekmesi altında bulunmaktadır.

micro:bit üzerinde 5×5 LED matris bulunmakta, dolayısıyla istediğimiz deseni tasarlarken 5×5 boyutta olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

microbit 5X5 led matrixKodları kısaca açıklamak gerekirse;

micro:bit üzerindeki A butonuna bastığımızda diğer micro:bit’e 1 değerini gönderirken, B butonuna bastığımızda ise 0 değerini gönderiyoruz. 1 değerini gönderdiğimizde ikinci micro:bit’te ilgili led yanacak, 0 değerini gönderdiğimizde ise ilgili led yanmayacak. A+B butonuna aynı anda bastığımızda ise tüm değerler sıfırlanıp oyunumuz yeniden başlayacak.

microbit programlama
Javascript Kodları:

 

Yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Benzer projeyi yapmanız durumda aşağıdaki hashtagleri eklemeyi unutmayın! 🙂 #microbitTurkey  #MarketSamm

micro:bit Türkiye Facebook grubumuza katılarak yeni projelerden, eğitimlerden ve gelişmelerden haberdar olun!

 

Please follow and like us:

Yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.