![micro-bit-dice-03 micro-bit-dice-03](https://blog.samm.com/wp-content/uploads/2018/12/micro-bit-dice-03-696x343.png)
Proje Tanımı:
Herkese merhabalar,
micro:bit projelerimizde bu hafta zar projesi yapacağız. Elinizde bir zar olduğunu düşünün. Sallayıp bıraktığımızda zar üzerinde 1 ile 6 arasında herhangi bir rakam gelecek. Aynı şeyi bu projemizde micro:bit ile yapacağız. micro:bit’i her salladığımızda üzerindeki ledler 1 ile 6 arasında rastgele gelen rakamı gösterecek.
Başlayalım!
Gerekli malzemeler:
micro:bit Programlama
Buraya tıklayarak micro:bit’in web sitesine gidiyoruz ve yeni bir proje oluşturuyoruz. micro:bit’i her salladığımızda bize rastgele bir rakam üretmesini isteyeceğiz. Dolayısıyla Input sekmesi altından “onShake” kod bloğunu alıp kod alanımıza sürüklüyoruz.
![](https://blog.samm.com/wp-content/uploads/2018/12/Görsel1-1-300x238.png)
Ardından Math sekmesi altından “pick random 0 to 8” kod bloğunu alıyoruz. Bu kod bloğu yazdığımız iki değer arasında rastgele sayı üretir. Ürettiği sayıları micro:bit üzerindeki ledler üzerinde göstereceğiz, dolayısıyla “Show Number” kod bloğunun içerisine random kod bloğunu yerleştiriyoruz.
![](https://blog.samm.com/wp-content/uploads/2018/12/Görsel2-1-300x195.png)
Son olarak projemize isim verip bilgisayarımıza indirelim. Ardından micro:bit’e yükleyelim. micro:bit’i her salladığımızda bize 1 ile 6 arasında farklı değerler üretecek.
Micro:bit ile ilk defa çalışıyorsanız micro:bit’e proje yükleme ile ilgili adımlara micro:bit Programlamaya Başlangıç yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Projeyi micro:bit simülasyonunda çalıştıralım:
Projenin Javascript kodlarına bakmak için:
![](https://blog.samm.com/wp-content/uploads/2018/12/Görsel5-2-300x120.png)
Bir sonraki projede görüşmek üzere!
micro:bit ile yaptığınız projelerde #microbitTurkey ve #MarketSamm etiketlerini ekleyerek paylaşmayı unutmayın! 🙂
Buraya tıklayarak micro:bit Facebook grubumuza katılın!